Ендодонтско | Кореново | Лечение | Пулпит | Релечение
  • какво е кореново лечение
  • най-честите симптоми
  • какво е пулпит и периодонтит
  • кога е нужно релечение на коренови канали
  • отстраняване на счупен инструмент от зъб
  • цени 2025 г. за ендодонтско лечение

Ендодонтско лечение

Кореново лечение е част от терапевтичната стоматология, насочена към лечение на вътрешната част на зъба и възпаления около корена, като целта е съхраняването на този зъб. Вместо болният или повреден зъб директно да се извади, се отстранява инфекцията и повредените от кариес тъкани, като зъбът се защитава от по-нататъшно увреждане. Основната ендодонтска процедура е кореново лечение.


Кореново лечение – процедура

Терапията на зъбния канал най-често се изразява в лечение на пулпата (мека тъкан, разположена вътре в зъба). Огнищата на остро и хронично възпаление на пулпата причиняват на пациента физически дискомфорт. Те могат да създадат възпалителни процеси в лицево-челюстната област, в шията и дори в някои вътрешни органи и системи. Това налага лечението да е своевременно, адекватно и ефективно. В хода на процедурата нервът и пулпата се извличат, каналът се почиства, а зъбът се пломбира, за да се предпази от по-нататъшно увреждане.



Симптоми

  • Силна и продължителна болка
    Постоянна болка, която не минава дори при прием на болкоуспокояващи, може да е знак за възпаление или инфекция на нервите в корена на зъба;
  • Чувствителност към топло и студено
    Продължителната чувствителност, особено ако болката не отминава бързо след излагане на топли или студени напитки или храни, може да сигнализира за проблем в кореновия канал;
  • Усещане за пулсиране в зъба
    Постоянно усещане за пулсиране може да е признак за възпаление на нерва или за инфекция в кореновия канал;
  • Образуване на абсцес
    Гнойно натрупване около корена на зъба, придружено с подуване, зачервяване и болка, показва сериозна инфекция, изискваща спешно кореново лечение;
  • Промяна в цвета на зъба
    Потъмняването на зъба може да е индикатор за увреждане на нервите или кръвоносните съдове вътре в зъба.

Неотложни ендодонтски мерки

За да се определи причината за болката, зъбът се оглежда и се прави рентгенова снимка. Така се определя какво лечение е необходимо – дали е нужно кореново лечение или по-малко инванзивна процедура за отстраняване на диагностицираното  увреждане.

Различните методи на ендодонтско лечение позволяват да се спасят много разрушени и инфектирани зъби. Така се предотвратят усложнения, загуба на зъби и сериозни заболявания на меките и костните тъкани.


Какво е пулпит

Пулпата е мека тъкан, съдържаща нервите, кръвоносните и лимфни съдове на зъба. Разположена е и в корените, и в горната част на зъба, която се подава над венеца. Основните причини за заболяването, наречено пулпит, е разрушаването на целостта на пулпата от проникване на бактерии през кариесите, от травматично увреждане на зъбите или болен венец. Ендодонтското лечение на пулпит включва отстраняване на пулпата, почистване и разширяване на кореновите канали, запълване и пломбиране. За да се направят всички тези манипулации прецизно и без болка, се поставя местна анестезия. Така ендодонтът спокойно отваря и разширява камерата на пулпата, за да достигне до самия край на кореновия канал. Усещането за пациента не е по-различно от това при поставянето на обикновена пломба. В някои случаи, преди да се пристъпи към отстраняването на пулпата, нервът на канала се умъртвява с арсен, който престоява в корена няколко дни, затворен с временна пломба.

За да се предпазят другите зъби и устната кухина от разпространяването на инфекцията при изваждане на пулпата, се постави кофердам – гумено или латексово платно, която не позволява слюнката да се смеси с възпалената материя.

Почистването и разширяването на кореновите канали не винаги е достатъчно за пълното унищожаване на бактериите. В корена се поставя  лекарство и временна пломба. Ако инфекцията е сериозна, може да се наложи използването на дренаж за спадане на отока във венеца и да се назначи прием на антибиотик. След пълното излекуване на инфекцията, кореновите канали се запълват и херметизират, зъбът се пломбира. Ако е необходимо се поставя метален щифт за повече здравина и за изграждане на разрушена горна част и поставяне на коронка. Излекуваният от ендодонт зъб може да служи до живот, защото и с извадената пулпа, зъбът живее и се храни от съседните тъкани. Възстановеният собствен зъб винаги е по-добър от изкуствения.


Какво е периодонтит

Периодонтитът е сериозно възпалително заболяване на тъканите, които поддържат зъба (периодонциума), включително венеца, костта и лигаментите около корените на зъба. Той е напреднала форма на гингивит, причинена от натрупване на зъбна плака и бактерии по зъбите и венците. Ако не бъде лекуван навреме, периодонтитът може да доведе до разрушаване на костната тъкан и връзките, които задържат зъба, което в крайна сметка води до загуба на зъбите.

Основни признаци и симптоми:

  • Кървене на венците при миене на зъби или дъвчене
  • Рецесия на венците (отдръпване от зъбите)
  • Лош дъх (халитоза), дължащ се на бактериалната инфекция
  • Разклащане на зъбите и промяна в захапката

Лечение:

Периодонтитът изисква незабавно лечение, което включва професионално почистване на зъбен камък и плака, дълбоко почистване на кореновите повърхности (кюретаж) и в тежки случаи – хирургични интервенции за възстановяване на костната структура. Ранното откриване и лечение могат да предотвратят прогресирането на заболяването и загубата на зъби.


Как да разпознаем кистата

Кистата е патологично образувание, което често се развива бавно и може да остане незабелязана за дълъг период от време. В стоматологията, киста обикновено се формира в резултат на хронична инфекция в зъба или кореновия канал. Тя представлява кухина, пълна с течност или гной, която може да доведе до сериозни проблеми, ако не бъде открита и лекувана навреме.

Основни признаци на наличие на киста:

  • Подуване или дискомфорт: Един от най-честите симптоми е подуване в областта около засегнатия зъб или венци, което може да бъде придружено от натиск или болка.
  • Продължителна болка: Постоянната болка или дискомфорт при дъвчене може да е индикатор за наличие на киста.
  • Промени в околозъбната тъкан: Често се наблюдават промени в цвета на венците или наличие на твърди участъци около зъба.

Диагностика:

Кистата може да бъде трудно разпознаваема с просто око и затова обикновено се открива с помощта на рентгенова снимка. Образната диагностика позволява да се види точният размер и местоположение на кистата, за да се предприеме подходящо лечение като ендодонтско лечение или хирургическо отстраняване.


Релечение – кога е необходимо

Релечение на коренови канали – какво е необходимо?

Релечението на коренови канали (ретритмент) се налага в случаите, когато първоначалното кореново лечение не е дало желания резултат или е възникнала повторна инфекция. Това е деликатна и сложна процедура, изискваща професионализъм и внимателна оценка на състоянието на зъба.

Причини за релечение:

  • Непълно почистване на каналите: Ако първоначалното лечение не е успяло да премахне всички бактерии или инфектирани тъкани от кореновите канали, инфекцията може да се възобнови. Това най-често се дължи на анатомични особености на канала като извивки, допълнителни канали или стеснени участъци.
  • Непълна обтурация на каналите: Непълното или неправилно запълване на кореновите канали след почистването може да позволи навлизането на бактерии в тях, което отново води до възпаление и болка.
  • Пропуск на микроскопични пукнатини: Понякога по време на първичното лечение, пукнатини в зъба могат да останат незабелязани, което позволява бактерии да се размножават в тях и да причинят повторна инфекция.
  • Развитие на нова инфекция: Дори при успешно първоначално лечение, може да възникне нова инфекция, ако короната или пломбата не осигурява достатъчна защита на зъба от навлизане на бактерии.

Необходимите стъпки за релечение:

  • Оценка на състоянието на зъба: Преди да се пристъпи към релечение, стоматологът извършва детайлен преглед на зъба, използвайки рентгенови снимки и понякога 3D образна диагностика (КТ) за по-добра оценка на каналите.
  • Отстраняване на обтурацията: Първата стъпка в релечението е премахване на старата обтурация (гутаперка) от каналите. Това може да се направи ръчно или с помощта на ултразвукови инструменти.
  • Дезинфекция и повторно почистване: След отстраняването на запълващия материал, каналите се почистват и дезинфекцират отново, за да се премахнат всички остатъчни бактерии или инфекция. Може да се използват дезинфекциращи разтвори като натриев хипохлорит или хлорхексидин.
  • Повторно запълване на каналите: След щателното почистване и дезинфекция, каналите се запълват отново с подходящ материал, най-често гутаперка, комбинирана с каналопълнежни агенти, за да се гарантира херметична обтурация и предотвратяване на повторно навлизане на бактерии.
  • Корона или възстановителна конструкция: За дългосрочен успех на релечението е важно да се осигури трайно и защитено възстановяване на коронката на зъба. Това може да стане чрез поставяне на зъбна корона, която да предпазва зъба от фрактури и допълнителна инфекция.

Потенциални усложнения:

Релечението на коренови канали има висока успеваемост, но съществуват рискове като перфорация на корена, фрактура на инструменти в каналите, или нуждата от хирургическа интервенция (апикална хирургия) в случаи на устойчиви инфекции.


Отстраняване на счупен инструмент

Счупването на ендодонтски инструмент по време на кореново лечение е рядко, но възможно усложнение, което изисква внимателен подход. Ендодонтските инструменти, които се използват за почистване и оформяне на кореновите канали, понякога могат да се фрактурират вътре в канала, особено при тесни или извити корени.

Причини за счупване на инструмент:

  • Силно извити коренови канали: Сложната анатомия на кореновите канали увеличава риска от фрактура.
  • Повторна употреба на инструментите: Честото използване на инструменти води до износване на материала и повишен риск от счупване.
  • Твърдост на зъбните тъкани: Някои зъби имат по-твърда дентина, което също може да натовари повече инструментите.

Как се отстранява счупен инструмент:

Процедурата по отстраняване на счупен инструмент изисква прецизност и специализирано оборудване като микроскоп, ултразвукови инструменти или ендодонтски пинсети. Стоматологът трябва да оцени позицията и дълбочината на фрагмента. В случаите, когато инструментът не може да бъде отстранен, е възможно да се заобиколи фрагментът и да се завърши лечението.

Успеваемост:

Шансът за успешно отстраняване зависи от локализацията на счупения инструмент. Инструментите, намиращи се в горната част на канала, са по-лесни за премахване, докато тези дълбоко в канала може да изискват допълнителна хирургическа интервенция.

https://www.facebook.com/OrtodentDentalClinic/videos/4711954292200478


Болка преди кореново лечение:

  • Възпаление на зъбния нерв (пулпит): Зъбите с увреден или инфектиран нерв (пулпа) често причиняват интензивна болка преди кореновото лечение. Тази болка може да бъде остра и пулсираща и обикновено се засилва при натиск, температурни промени или дори спонтанно.
  • Абсцес или инфекция: Ако инфекцията се е разпространила извън кореновите канали към околните тъкани, това може да доведе до образуване на абсцес, който причинява постоянна, дълбока болка и подуване на венците. В такива случаи може да се появи и чувствителност към допир.
  • Чувствителност към топли и студени храни: Преди лечението може да има повишена чувствителност при консумация на горещи или студени храни и напитки. Тази чувствителност често е знак за инфекция на пулпата, която изисква кореново лечение.

Болка по време на кореново лечение:

  • Локална анестезия: По време на кореновото лечение пациентът не трябва да изпитва болка, тъй като процедурата се извършва под локална анестезия. Ако анестезията е достатъчно силна, болката трябва да бъде сведена до минимум, макар и в редки случаи да има лек дискомфорт.
  • Дискомфорт от дългата процедура: В зависимост от сложността на ендодонтското лечение, може да има известен дискомфорт по време на процедурата, свързан с отварянето на зъба, почистването на каналите и времетраенето на процедурата.
  • Натиск или леко напрежение: Докато зъболекарят почиства и запълва каналите, пациентът може да усети леко напрежение или натиск в зъба, но това не трябва да причинява болка, ако анестезията е ефективна.

Болка след кореново лечение:

  • Постоперативен дискомфорт: След процедурата е нормално да се усеща лек дискомфорт или чувствителност в областта на лекувания зъб за няколко дни. Това е резултат от манипулацията върху кореновите канали и околните тъкани. Болката може да бъде управлявана с болкоуспокояващи, предписани от стоматолога.
  • Възпаление на околните тъкани: Понякога тъканите около върха на корена на зъба могат да останат леко възпалени за няколко дни след лечението, което може да доведе до усещане на болка при натиск върху зъба.
  • Признак за повторна инфекция: Ако болката продължава или се засилва след няколко дни, това може да е знак за повторна инфекция в кореновия канал или непълно почистване на инфекцията, което налага повторна интервенция или допълнителни прегледи от стоматолога.

Цените на всички видове ендодонтско лечение

Екипът на дентална клиника „Ортодент“ 

Случаи от практиката

Видеа с наши процедури


Полезни материали:

Call Now Button