1. Какво е пародонтит
Пародонтит е разпространено стоматологично заболяване, което поразява между 80 – 90% от възрастното население в света. Точно както кариеса, води до загуба на зъби. Но, ако за причините, опасността и профилактиката на кариесите знаят всички, то пародонтитът за мнозина остава малко известно заболяване. Нашите зъби са заобиколени от пародонт – венец, кръвоносни съдове, съединителна и костна тъкан. Пародонтът осигурява храненето на твърдите зъбни тъкани и тази част от челюстта, в която зъбът е разположен. По този начин пародонтът плътно задържа зъба на неговото място.
Пародонтитът е инфекциозно заболяване на пародонта. Най-често се предшества от гингивит, при който се възпалява повърхността на венците с кръвотечение и дискомфорт. При пародонтита възпалението прониква по-дълбоко и симптомите се усилват. Ако не се лекува, пародонтитът разрушава костната тъкан и започва падането на зъби. Коварното на парадонтита е неговото скрито начало, при което няма болка и проблемът често остава незабелязан. Освен това, може да е хроничен и симптомите да се проявяват понякога. Болестта е следствие от локални и общи фактори като бактерии от зъбния налеп, сухота в устата, некачествени пломби и коронки с остри краища, носене на ортодонтски апарати, аномалии в захапката или травми. Неправилното хранене с преобладаваща мека храна също е причина за поява на пародонтит, защото намалява устойчивостта на тъканите към външни въздействия. Развитието на пародонтит може да се представи така:
- Бактериите се прикрепват към повърхността на емайла до венеца, размножават се и образуват мек налеп;
- Налепът се уголемява и венецът се възпалява, после в процеса се въвличат и други тъкани на пародонта;
- Венецът отича, прилепва все по-плътно към емайла и бактериите получават възможността да проникват към корена;
- Бактериалните ферменти разрушават венеца и съединителната тъкан на пародонта. Образува се пародонтален джоб.
2. Какви са симптомите и усложненията на пародонтит
Обръщайте се към лекар когато забележите някой от следните симптоми:
- Почервеняване, оток и кървене на венеца;
- Подвижност на зъбите в някаква степен;
- Застъпване, наклон или обръщане на зъби с поява на промеждутъци между тях;
- Повишена чувствителност на емайла;
- Болка при отхапване на храна;
- Лош дъх;
- Отделяне на гной от венеца.
Посочените симптоми може да са изразени или незначителни. Това зависи от причинителя на болестта, продължителността ѝ, състоянието на зъбите, личната хигиена и общото състояние на организма. Ако заболяването започне като остър възпалителен процес, симптомите се проявяват много бързо. В зависимост от разпространението, пародонтитът е локален (поразява меките тъкани в областта на един или няколко зъба) или обхваща и двете челюсти. При лоша хигиена локалният бързо преминава в пародонтит на големи участъци. Тежестта на пародонтита се определя по 3 основни критерия:
- Дълбочина на пародонталния джоб;
- Ниво на разрушаване на костта;
- Степен на подвижността на зъбите.
При лек стадий на пародонтит, пациентът се оплаква от парене, оток и кървене на венеца, както и от лош дъх. При преглед се установява мек налеп и зъбен камък. При среден стадий болката и кървенето се усилват, а от джобовете във венеца се отделя гноен секрет. На този етап зъбите започват леко да се движат, отварят се промеждутъци между тях и шийките на зъбите стават чувствителни. Най-изразени са симптомите при тежкия стадий. Болката, отокът и кървенето са силни. При прогресиране на болестта се разрушава челюстната кост, зъбите се движат във всички направления и дори падат.
3. Какво е лечението на пародонтит
Схемата на лечение на пародонтит обикновено включва:
- Ликвидиране източника на инфекция. Кариесите се лекуват, следва почистване на зъбния камък и пародонталните джобове. Препоръчват се лечебни пасти и средства за плакнене на устата.
- Лекува се инфекцията в пародонта – с антибактериални гелове и апликации, ако се налага с инжекции или таблетки антибиотик.
- Укрепва се общото състояние на организма с витамини, минерални добавки и препарати за подобряване на имунитета.
- Коригира се захапката, сменят се коронки или пломби, предизвикали възпалението.
- Тъканите на пародонта се укрепват и възстановяват с физиотерапия, медикаменти и хирургични методи.
4. Какво е гингивит и до какво води
Гингивитът е изразено възпаление на епителната тъкан на венеца, което не нарушава връзката между зъбите и венеца, но предизвиква неприятно усещане. Болестта протича в остра или хронична форма, в локален вариант или обхващаща венците изцяло, без шанс да бъде излекувана напълно в домашни условия. Трябва да се запомни, че гингивитът е опасен, предшества пародонтита или се развива паралелно с него. Причините за появата на гингивит са:
- Лоша хигиена на зъбите и венците;
- Увреждания на венците от различен характер;
- Некачествено протезиране;
- Забавено лечение на други зъбни патологии и проблеми на венците;
- Тютюнопушене;
- Заболявания на ендокринната и храносмилателната система;
- Хормонален дисбаланс при бременност, пубертет и климакс;
- Спад в имунната система.
5. Какви са симптомите на гингивит
Болестта се появява самостоятелно или като съпътстваща симптоматика на други заболявания, в това число и пародонтит. Среща се във всички слоеве на населението, като характерът ѝ се изменя според възрастта на пациентите. Самостоятелната форма на гингивит е характерна за пациенти до 30 години, като най-често се среща при децата, подрастващите и бременните. С възрастта гингивитът става хроничен или има симптоматичен характер. В зависимост от характера на възпалителния процес, гингивитът протича със следната симптоматика:
- Катарален гингивит с трудно забележими симптоми – малко зачервяване, умерена чувствителност и кървене при механично въздействие върху венеца.
- Язвено-некротичен гингивит със силно кървене, трудно поддаващ се на лечение. Повишава се телесната температура, а на повърхността на венеца се образуват открити рани. Характерни за този вид гингивит са острата болка и силната неприятна миризма.
- Хипертрофен гингивит с ясно увеличаване обема на венците. Венецът покрива почти напълно коронките на зъбите. Силна болка, силно кървене и образуване на твърд налеп в джобовете между зъбите и венеца.
- Атрофен гингивит. Ако тази форма на гингивит се остави без лечение, има риск да изпадат всичките зъби. Характеризира се с отпускане на венеца и оголване на шийките и корените на зъбите. Повишава се чувствителността към горещи и студени напитки и храни.
- Десквамативен гингивит. Върху венеца се забелязват цепнатини и мехури, които разслояват епителната тъкан. Симптомите са: болка, постоянно кървене и ярко почервеняване. Венците се разрушават.
6. Какво е лечението на гингивита
След поставяне на диагноза „гингивит”, стоматологът решава как да лекува конкретната форма. Язвеният и хроничният гингивит предизвикват голямо безпокойство и за да не се допуснат усложнения с много болка и загуба на зъби, специалистите трябва да определят как точно да лекуват болестта. Методите на лечение за деца и възрастни включват:
- Пълно почистване на вътрешността на устата с отделяне на мекия налеп и твърдите отлагания по зъбите. Професионалното почистване на зъбите се препоръчва при лечение на началния стадий на гингивит както при възрастни, така и при деца. Пациентите се обучават как да продължат терапията у дома. Хванати навреме, болшинството случаи на гингивит се лекуват лесно и не изцяло.
- Отстраняване на причината за появата на гингивит, пломбиране на развалените зъби, лекуване на раните от травми на венеца и корекция на захапката;
- Плакнене с лекарствени препарати и обработване на устната кухина с антисептици;
- Използване на обезболяващи и противовъзпалителни гелове;
- Хирургична намеса при хипертрофна форма за изрязване на уголемените участъци от венеца.
Може да разгледате цените на нашите процедури тук.
Други полезни материали за проблеми и заболявания на зъбите:
- Оцветяване на зъбите – причини и решения
- Отдръпване на зъбите – гингивална рецесия
- Афти в устата
- Бруксизъм – скърцане и стискане на зъби
- Зъбна абразия – изтрити зъби
- Чувствителни зъби
Ако имате въпроси във връзка с темата или процедурите в Дентална клиника Ортодент, пишете ни на office@ortodentbg.com и наш специалист, занимаващ се с пародонтит и гингивит ще Ви отговори.