Естетични пломби – какво трябва да знам

Какво ще разберете в този материал?

  • какво представляват естетичните пломби на зъб
  • каква процедура използваме
  • видовете пломби – предимства и недостатъци, какво да изберем
  • най-добрите алтернативи на естетичните пломби
  • пломба на зъб цени 2025 г. и екипа от доктори на Ортодент

Естестични пломби – най-важното, което трябва да знаем

Естетични пломби се поставят при отстраняване на малки дефекти по зъбната коронка. По цвят, блясък и прозрачност, естетичните пломби се доближават максимално до естествения зъб. Същото се отнася и за тяхната функционалност. Те са достатъчно здрави и със структура, близка до зъбната тъкан. Естетичното пломбиране възстановява или създава наново анатомичната зъбна форма така, че да не се отличава от съседните зъби. Естетични пломби са едно прекрасно решение при смяна на стари и потъмнели пломби, за възстановяване на отчупени от зъба парченца и при лечение на кариеси. Не може да се сложи естетична пломба при много разрушен зъб или когато се налага пълното покриване при извършвани корекции на положението му.



Процедура

Поставянето на фотополимерна (композитна) пломба е модерна стоматологична процедура, която позволява бързо и ефективно възстановяване на увредени зъби с минимална инвазивност. Процедурата включва използването на композитен смолист материал, който се втвърдява с полимеризационна светлина. Това позволява постигането на изключително естетичен резултат, съвместим с цвета на естествените зъби на пациента.

Процедура за поставяне на фотополимерна пломба:

  1. Консултация и диагностика
    Първата стъпка е консултация с вашия стоматолог, който ще извърши преглед на зъба и ще определи степента на увреждане. Стоматологът може да направи рентгенова снимка, за да прецени точно колко голям е дефектът и дали фотополимерната пломба е подходящо решение.
  2. Анестезия
    В повечето случаи се използва локална анестезия, за да се осигури комфорт на пациента по време на процедурата. Въпреки че не всички фотополимерни пломби изискват анестезия, тя е препоръчителна, особено при по-дълбоки кариеси.
  3. Почистване на кариеса
    След като анестезията подейства, стоматологът премахва кариесната тъкан с помощта на специални инструменти. Целта е да се отстрани само засегнатата част на зъба, запазвайки възможно най-много здрава зъбна тъкан.
  4. Изолиране на зъба
    За да се избегне контакт с влага по време на поставянето на пломбата, зъбът се изолира със специален материал (кофердам) или памучни тампони. Влажността може да компрометира адхезията на фотополимера към зъба.
  5. Нанасяне на адхезивен агент
    След почистването на кариеса, върху зъба се нанася специален адхезивен агент, който помага на фотополимерния материал да се свърже здраво със зъбната тъкан. Агентът се активира с полимеризационна светлина, за да се осигури стабилна връзка.
  6. Поставяне на фотополимерния материал
    Композитният материал се нанася на слоеве върху подготвената кухина в зъба. Всеки слой се втвърдява с помощта на специална светлина (полимеризация), която активира химичния процес на втвърдяване. Този подход позволява по-добър контрол върху формата и структурата на възстановяването.
  7. Моделиране и оформяне
    Стоматологът моделира материала, за да възстанови естествената форма на зъба, включително анатомичните детайли като бразди и връхчета. Това осигурява добра функционалност и правилно дъвчене след процедурата.
  8. Полиране на пломбата
    След като всички слоеве на композита са втвърдени и оформени, зъболекарят полира пломбата, за да постигне гладка и блестяща повърхност. Това не само подобрява естетиката, но и предпазва пломбата от натрупване на плака и бактерии.
  9. Проверка на захапката
    След полиране стоматологът проверява дали захапката на пациента е правилна и дали няма неравности, които могат да предизвикат дискомфорт при дъвчене. При необходимост, той ще коригира пломбата, за да осигури пълно удобство.


Използване на кофердам

Кофердамът е специално приспособление, с което зъболекарят изолира един или повече зъби, върху които работи, от всичко останало в устната кухина. С помощта на метална скоба (различна за различните зъби), към зъба се закрепва квадратно латексово платно. Именно този латекс осигурява необходимата за лечението защита. Кофедармът облекчава работата на стоматолога. От една страна: осигурява по-добър изглед и достъп до болния зъб. От друга: предпазва от попадане на слюнка, кръв, микроорганизми и други замърсители до работното поле, които могат да усложнят работата и пломбата да не бъде залепена по най-добрия начин. Дори влагата, отделяща се при дишане по време на пломбиране, може да стане причина за скорошно отлепване на пломбата.

Лечение на контактен кариес предни зъби

Преимущества за пациента от използване на кофердам

  1. Безопасност: Защита от вдишване и преглъщане в неподходящ момент или поглъщане на остри частици и различни медицински разтвори.
  2. Намалява нивото на взаимодействие на организма с медикаменти, които биха предизвикали алергия.
  3. Комфорт: Пациентът има усещането, че процедурата се извършва извън устната му кухина.
  4. Липсва неприятното усещане от допира на пръстите на стоматолога.
  5. Дъвкателните мускули не се изморяват толкова от продължително отворената уста.
  6. Устата не пресъхва като при използване на памучни тампони.
  7. Намалява рефлексът за повръщане, който някои пациенти получават при досег с инструментите.
  8. Пациентите с кофердам могат да преглъщат и устата им не се пълни със слюнка.
  9. Кофедармът е подходящ при работа с пациенти с по-голям език или бузи, без да се налага стоматологът постоянно да натиска или да отмества органа, който пречи на работата му.

Лечение на първичен кариес

Видове естетични пломби

Съвременното пломбиране се извършва с материали, които са достатъчно здрави, за да издържат дъвкателното натоварване, но и не се отличават по цвят от естествения емайл.

Фотополимерни пломби

Фотополимерните пломби, известни още като композитни пломби, са висококачествено решение за възстановяване на увредени зъби. Те се състоят от смолист материал, който се нанася на слоеве и се втвърдява с помощта на специална полимеризационна светлина (обикновено синя светлина). Този тип пломби са предпочитан избор за пациентите, търсещи естествен външен вид и висока функционалност.

Предимства на фотополимерните пломби:

  1. Естетика
    Фотополимерните пломби са изключително естетични, тъй като зъболекарят може да подбере точен цвят, съвпадащ с естествения цвят на зъбите на пациента. Това ги прави почти незабележими и особено подходящи за предни зъби.
  2. Силна адхезия към зъбната структура
    Фотополимерите се свързват директно с емайла и дентина на зъба, което води до по-добра здравина и стабилност. Това прави пломбата устойчива на натоварване при дъвчене и предотвратява изместването ѝ.
  3. Минимална подготовка на зъба
    При фотополимерните пломби е необходимо да се премахне по-малко количество от здравата зъбна тъкан в сравнение с амалгамата. Това е особено полезно за запазване на повече от естествения зъб.
  4. Бързо втвърдяване
    След нанасяне на материала, той се втвърдява веднага чрез специална полимеризационна лампа. Това позволява на пациента да използва зъба почти веднага след лечението.
  5. Универсалност
    Фотополимерните пломби могат да се използват както за малки, така и за по-големи възстановявания. Те са подходящи както за предни, така и за задни зъби, което ги прави универсален избор.
  6. Модерни технологии
    Тези пломби са продукт на съвременните технологии в денталната медицина и осигуряват дълготрайни резултати, като същевременно запазват естествения вид на усмивката.
  7. Ремонтируемост
    При минимални отчупвания фотополимерните пломби могат да бъдат лесно коригирани и възстановени, без да се налага пълна подмяна.
  8. Устойчивост на износване
    Макар и не чак толкова трайни като металните пломби, фотополимерните пломби предлагат добра устойчивост на износване, особено при по-малки възстановявания.
  9. Безопасност
    Фотополимерите не съдържат живак, което ги прави по-безопасни за здравето на пациента в сравнение с амалгамата.

Керамични пломби

Керамичните пломби са високоестетичен и здрав избор за възстановяване на зъби, особено в случаите, когато се търси дълготрайно решение с перфектно съответствие на цвета на зъбите. Изработени от порцелан или други видове керамика, те се препоръчват при по-големи възстановявания, като корони или инлей/онлей пломби, където е необходима максимална здравина и устойчивост.

Процедура за поставяне на керамична пломба:

  1. Консултация и диагностика
    Стоматологът оценява степента на увреждане на зъба и взема отпечатък, за да се изработи керамичната пломба. Рентгенова снимка може да бъде част от процеса за точно диагностициране.
  2. Почистване на увредената тъкан
    Увредената част от зъба се почиства, като се запазва максимално количество здрава зъбна тъкан.
  3. Взимане на отпечатък
    След като зъбът е подготвен, се взима отпечатък, който ще бъде използван за създаването на перфектно пасваща керамична пломба.
  4. Изработка в зъботехническа лаборатория
    Керамичната пломба се изработва индивидуално в лаборатория, като зъболекарят ще постави временна пломба до завършването ѝ.
  5. Фиксиране на керамичната пломба
    Когато е готова, пломбата се фиксира със специален адхезивен материал към зъба, като се постига отлична стабилност.

Алтернативи на естетични пломби

Керамични фасети на предни зъби

Ако фотополимерните пломби са по-големи като размер, с тях не може да се постигне особен естетичен резултат. В тези случаи се използват керамични фасети – тънки керамични люспи, които покриват изцяло предната част на резците. Друго предимство на керамичните фасети е, че зъбите се пилят минимално и пациентите се адаптират бързо към тях. От естетическа гледна точка могат удължат зъба, да коригират формата и цвета му и да затворят междузъбно пространство. За разлика от естетичните пломби, които се правят от зъболекаря, фасетите се изработват от зъботехник.

Керамични инлеи на дъвкателни зъби

Керамичните инлеи се използват за възстановяване на липсваща зъбна тъкан при по-големи поражения от кариес. Освен от керамика, могат да се изработят и от фотополимер, като това отново е зъботехническа дейност. Използват се при разрушени задни зъби , които не могат да се оправят с обтурация, но пък не са толкова големи, за да се налага поставяне на коронка. Инлеите са предназначени за дъвкателната повърхност на зъбите. За странични поражения се ползва овърлей или онлей.

Глас-йономерни цименти

Глас-йономерните пломби са направени от стъклен материал, който освобождава флуорид и помага за предпазване на зъбите от кариес. Те са подходящи за малки кариеси и за пломбиране на детски зъби. Въпреки това, са по-малко издръжливи в сравнение с други пломби.

Компомери

Компомерите са комбинация между композитни и глас-йономерни материали. Те са подходящи за пломбиране на малки и средни кариеси, като съчетават естетиката на композитите с флуоридната защита на глас-йономерите.

С докторите, които ще се погрижат за Вас, може да се запознаете: д-р Садък, д-р Симеонова, д-р Георгиева и д-р Каяджъ.

Цените на зъболекарските услуги и специално на естетични фотополимерни пломби ще намерите тук.

В нашия YOUTUBE канал може да се запознаете какво представляват стоматологичните процедури, които Ви предстоят.

====================================================================

Още няколко теми в сферата „Естетична стоматология“, може да прочетете:

Бондинг – бърза корекция на усмивката

Фасети – естетичното решение

Инлей, пинлей, онлей, овърлей – вечните пломби

Изграждане на зъб – всички варианти

Call Now Button