- десет причини да изберем зъбните фасети
- видове фасети – всички предимства и недостатъци
- процедурата по поставяне на фасети
- кога се поставят и кога НЕ
- съвети за поддръжка
- цени на фасети – 2025 г.
Десет причини да изберем зъбните фасети:
1. Дълготрайност – между 7 и 20 години срок на годност, в зависимост от материала;
2. Естетичност – фасетите се смятат от специалисти за най-високото ниво в естетичната стоматология;
3. Издържливост – няколко пъти по-здрави от зъбите;
4. Устойчивост – не променят цвета си от външни влияния;
5. Хипоалергенност – подходящи за пациенти с различни алергии;
6. Превенция – поставените фасети пазят от налепи и образуване на кариеси;
7. Индивидуалност – фасетите се проектират индивидуално за всеки пациент;
8. Хигиена – нямат специални грижи, фасетите се почистват, като естествените зъби;
9. Поливалентност – подходящи са за промяна на цвета и формата, при нарушения на емайла и счупвания;
10. Естественост – пропускат светлина и имитират блясъка на зъбния емайл.
Фасети – какво са и какви проблеми решават
Фасети са метод за протезиране без участието на метал. Фасетите представляват ултратънки дентални пластинки, изработени от висококачествена керамика или цирконий, които се поставят върху предната повърхност на зъбите за подобряване на естетиката. Те коригират дефекти като оцветявания, неравности, пукнатини и междинни разстояния, като запазват максимално естествената зъбна тъкан. Минимално инвазивната процедура осигурява бързо възстановяване и незабавно подобряване на усмивката, като материалите гарантират естествен вид и дълготрайна здравина.
С тяхна помощ може да се коригират изменения по емайла или формата на зъба, като в същото време са сериозна защита от външни въздействия и спират по-нататъшни поражения по зъбите. Обикновено се поставят на предните зъби – естетически са изключително издържани, но като здравина са малко по крехки от коронките. По желание на пациента, фасети могат да се поставят на всички зъби, които се виждат при усмивка. Например от първия до петия зъб от двете страни на горната и долната челюст, въпреки че за дъвкателните зъби коронките са по-подходящият вариант. Фасетите могат да заличат най-честите визуални несъвършенства на зъбите, които развалят естетиката на усмивката. Но само при условие, че върху тях е запазен достатъчно зъбен емайл, тъй като керамичните и композитните пластинки се задържат по-зле върху дентина.


Видове фасети
Според материала:
Керамични ( порцеланови) фасети:
Наричат се и ортопедични. Смятани са за най-приемливи, тъй като са биосъвместими със съседните тъкани, изглеждат естествено и при правилна грижа за тях, могат да служат безпроблемно между 10 и 20 години. Изработват се от гладък порцеланов материал в лаборатория след снемане на отпечатък и после се залепват върху зъбите. Дебелината им е 0,7-0,8 мм. Някои керамични фасети са тънки като люспи – с дебелина 0,2 мм. Наричат се директни фасети и се поставят единствено за красота, като при тях не се изисква пилене на зъбите.
Предимства: Порцелановите фасети предлагат отлична естетика, като придават на зъбите естествен вид, светлина и блясък. Те ефективно коригират дефекти като неравности, петна, счупвания и малки изкривявания, като същевременно осигуряват прецизно моделиране на формата и размера на зъбите. Благодарение на висококачествения порцелан, тези фасети са устойчиви на оцветяване и надраскване, което гарантира дълготрайни резултати и перфектна усмивка. Минимално инвазивната процедура запазва максимално естествената зъбна структура, а с правилна грижа резултатът остава отличен в дългосрочен план.
Недостатъци: При керамичните фасети процедурата за поставяне изисква отстраняване на част от емайла, което прави интервенцията необратима и може да предизвика временна чувствителност на зъбите. Освен това, високото качество на материала и прецизната технология на изработка водят до по-високи цени в сравнение с други алтернативи, като композитните фасети.
Циркониеви фасети:
Изработват се от циркониев диоксид, но не ръчно, а от много прецизна роботизирана система. Материалът се среща в природата. Циркониевите фасети се използват за по-сложни случаи – при по-сериозни изменения в структурата на зъба, по-голямо междузъбно пространство и при пациенти с алергии, биосъвместим материал, който е няколко пъти по-издържлив от зъбите ви. Циркониевите са на малко по-висока цена фасети, защото са по-леки и по-здрави от останалите. Дебелината им е около 0,3 мм – 0,4 мм. Предимства: Циркониевите фасети предлагат изключителна здравина и естетика, благодарение на своята висока якост и естествен външен вид. Те са устойчиви на износване и оцветяване, което гарантира дълготрайни резултати и запазване на естествения блясък на усмивката. Допълнително, цирконият е биосъвместим материал, който минимално влияе върху околните тъкани, и осигурява прецизно възстановяване на формата и симетрията на зъбите. Тези фасети са особено подходящи за пациенти, които търсят устойчиво и висококачествено решение за корекция на естетически несъвършенства. Дълъг срок на годност – поне 10-15 години.
Недостатъци: Те са по-скъпи от традиционните композитни фасети, което може да ограничи избора за някои пациенти. Също така, макар че цирконият е изключително здрав, той е сравнително твърд материал, което може да предизвика износване на противоположните зъби, ако не се постави правилно или ако пациентът не спазва препоръките за поддръжка.
Композитни фасети:
Изработват се от светополимерни композитни материали – същите, които се използват за пломби. Те са на най-добрата за фасети цени, но срокът им на износване е малко по-кратък, след 6-7 години има риск от леко потъмняване. Обикновено се поставят след първото шлайфане на зъба, като материалът се наслоява до получаване на нужната форма. Често се използват за един зъб в редицата, като цветът се избира според емайла на съседните зъби.
Предимства: Композитните фасети са достъпно и бързо решение за подобряване на усмивката, като коригират несъвършенства като оцветявания, леки кривини, счупвания и неравности на зъбите. Те се изработват директно върху зъба от висококачествен композитен материал, което позволява процедурата да бъде завършена в едно посещение при стоматолога. За разлика от порцелановите фасети, при поставянето на композитни често не е необходимо изпиляване на зъбния емайл, което ги прави минимално инвазивен вариант. Освен това, те могат лесно да бъдат поправени при евентуални повреди или износване, което осигурява удобство и по-ниски разходи за поддръжка.
Недостатъци: Кратък експлоатационен живот (6-7 години). Нуждаят се от полиране за цвят и блясък (на всеки 3-6 месеца). Режещият ръб на фасетата се изтрива. Не издържат големи натоварвания. Постепенно променят цвета си от хранителните оцветители.
Според начина на изработка фасетите се делят на:
Директни фасети:
Директни са композитните (фотополимерни) фасети. Те се изработват директно в устата на пациента на зъболекарския стол за едно посещение. При тях зъбите не се изпиляват, а композитният материал се нанася слой върху слой, докато фасетата не придобие естествен цвят. Поради затруднената видимост и липса на пространство в устата, директните фасети не могат да бъдат изработени толкова прецизно като индиректните.
Индиректни фасети:
Индиректни са фасетите, изработени в зъботехническа лаборатория върху отливки от зъбите на пациента. Индиректните включват порцеланови и циркониеви фасети, с изключение на композитните. За взимането на отпечатък и последващо поставяне на индиректни фасети се налага, макар и минимално, изпиляване на зъбна тъкан. Изработените от зъботехник върху гипсов модел фасети, се залепват за зъбите с композитен цимент или друг материал.
Според метода на обработване на фасетите:
Фасети без изпиляване
Това са директните фотополимерни фасети, които се наслояват върху зъба, без да се налага отнемане от неговата тъкан. Фасетата се моделира с пластичен материал, с които може да се запълнят кухини и разстояние между зъбите. Материалът се втърдява със синя светлина. Възможно е да се раздразни минимално венеца от контакта с фотополимера.
Има и индиректни фасети, които се поставят без изпиляване, като те са много по-тънки от стандартните порцеланови. Недостатък на този вид микропротезиране е уголемяването и заоблянето на естествения зъб. Техниката е подходяща за пациенти с малки зъби и малки междузъбни пространства.
Фасети с изпиляване
Изпиляването се налага за правилно позициониране и устойчиво задържане на фасетата, която се залепва в твърдо състояние. Когато зъбът е изпилен, венецът покрива естествено малък участък от фасетата и не се раздразва. Изпиляването е минимално и не уврежда зъба. Още повече, че изпиленият участъкът се покрива и защитава напълно от фасетата. По-дълбока препарация се налага, ако видимата част на зъба е с тъмно оцветяване, което не би могло да се прикрие от прозрачната фасета.
Поставяне на фасети /процедурата/
Дебелината на една фасета е различна, като при най-разпространените – композитните, тя е около 0,7мм. За да изглеждат естествено, трябва да прилягат плътно към повърхността на предварително изпилен зъб. За директните фасети не се изисква отнемане от емайла на зъба и могат да се лепят направо, но само при добро състояние на емайла. Фасетите без изпиляване нямат друга функция, освен създаването на по-красива усмивка. Керамичните се изработват по формата на отпечатъка и докато станат готови, може да се ползват временни пластмасови заместители. Преди изобщо да се започне този процес, специалистът в денталната клиника прави пълна оценка на състоянието на устната кухина и, при необходимост, назначава лечение. Ако има кариес, той трябва да се излекува напълно, зъбният камък и петната да се почистят, а всяка инфекция на зъб или възпаление на венец да се излекуват.
Процедура за поставяне на фасети с изпиляване
Поставянето се извършва на няколко етапа:
• Определя се дебелината на емайловия слой върху вестибуларната повърхност на зъбите, който ще трябва да бъде отстранен. Определят се точните граници и ръбове на фасетата.
• Лекарят препарира (изпилява) зъба, като обработва и страничните повърхности така, че да не се нарушава целостта на зъбния ред. Изпиляването е много прецизно, защото фасетата трябва да прилегне в точно в предварително определеното положение.
• Взема се отпечатък и се поставя временна фасета;
• Отпечатъкът или неговия 3D модел, се изпраща на зъботехника;
• Фасетата се изработва по отливката върху гипсов модел;
• Готовата фасета се изпробва на пациента и, ако няма забележки по нея, се залепва.
В зависимост от материала, изработката и инсталирането, целият процес отнема от 7 до 10 дни.
Процедура за поставяне на фасети без изпиляване
Този начин на микропротезиране се използва при необходимост от лека промяна в цвета на зъбите, за елиминиране на празнини (диастема) между предните зъби, за покриване на пукнатини в зъбния емайл и при нужда от възстановяване на режещия ръб на преден зъб.
Най-често не се налага изпиляване на зъба, при поставяне на фасета от композитен материал. Използва се директен и индиректен метод за инсталиране.
• В първия случай микропротезата се оформя директно върху зъба на пациента чрез послойно нанасяне на светлинно полимеризиран материал. Технологията не предвижда снемане на отпечатък и подготовка на зъба. Живите зъби не се увреждат по никакъв начин. Няма нужда от анестезия, тъй като процедурата е напълно безболезнена. В рамките на няколко минути, лекарят оформя фасетата, като съгласува с пациента нейния размер и цвят.
Фасетата се изпича с лампа слой след слой и става здрава като естествена зъбна повърхност. После се полира докато получи естествен цвят и блясък. Създаването и фиксирането стават в деня, в който пациентът отиде в клиниката.
• При индиректния метод, фасетата се изработва в зъботехническа лаборатория върху гипсов модел, след вземане на отпечатък. Готовата фасета се подлага на полимеризация и се закрепва към зъба върху течен композит, който осигурява силна фиксация. Въпреки че изработката отнема поне няколко дни, не се налага носенето на временни фасети, защото зъбът не е обработван и няма нужда да бъде защитен до поставянето. Индиректният метод е подходящ за много тънки микропротези, които няма да уголемят зъба неестествено и ще изглеждат естетично. Използват се за минимални корекции на цвета на зъба. Не издържат на големи натоварвания.
Предимства на фасетите
Изборът коронки или фасети за предните зъби, се прави в зависимост от състоянието на зъбите. Когато зъбът е разрушен и се налага поставянето на щифт и изграждане, по-добрият вариант е коронка от металокерамика или порцелан. За поставяне на фасети е нужна здрава повърхност. Усмивката с фасети според много мнения е много по-красива и множество дефекти по резците може да се коригират по този начин. Когато зъболекарят си е свършил работата добре, всички рискове за увреждане на зъба под фасетата са сведени до нула. Специалният състав, на който се фиксира конструкцията, прониква и в структурата на зъба, и в структурата на самата фасета. Образува се устойчиво съединение, което не допуска проникване на бактерии. Покривайки зъбния емайл, фасетата предпазва от образуването на налепи и появата на кариеси в продължение на много години.
🟢Кога се поставя фасета
- При промяна в цвета на емайла – петна, общо потъмняване и други изменения в цвета, които неизбежно се появяват с времето.
- При нарушаване целостта на емайла – износване, изтъняване, кариозни процеси, пукнатини. Изящната конструкция скрива проблема и спира разрушителния процес.
- Отчупване на малка част от зъба.Първоначалната форма се възстановява, като с фасетата се прави микропротезиране.
- Потъмнели и забележими пломби, поставени на предната част на зъбите.
- Неправилна форма на зъбите, криви зъби (възстановява се естетиката на зъбния ред, без нужда от ортодонтско лечение, при условие,че захапката е правилна).
- Промеждутък между предните зъби.
- Скупчване на предни зъби.
- По-малки предни зъби. Фасетите са идеални за уголемяване на видимите предни зъби и за корекция на формата им. При това, не се налага изпиляване на здравите зъби.
- Чувствителност на предните зъби.
🔴Кога НЕ се препоръчват фасети
Независимо от голямото желание на пациентите да коригират несъвършенствата с минимална намеса, има някои противопоказания. Кога не се поставят фасети? Не се препоръчват при неправилна захапка, обострени пародонтит или гингивит, липса на 6 и повече дъвкателни зъби, кариеси с усложнения, вече поставени коронки, извадени нерви на предните зъби, мъртви или много разрушени зъби. Ако зъбите са много разкривени, първо се провежда ортодонтско лечение за подреждането им и чак след това се поставят фасети.
Препоръки за поддръжка на фасети
1. Редовно миене на зъбите с мека четка
Използвайте четка за зъби с меки влакна, за да предотвратите надраскване или увреждане на повърхността на фасетите. Препоръчва се четкане два пъти дневно, като се обръща внимание на внимателно почистване по линията на венеца.
2. Избягвайте абразивни пасти за зъби
Изберете паста за зъби без абразивни частици и с ниско съдържание на флуорид, за да избегнете износване на фасетите и да запазите гладката им и лъскава повърхност. Консултирайте се със стоматолога си за подходяща паста за зъби.
3. Ограничете оцветяващи храни и напитки
Фасетите са по-устойчиви на петна в сравнение с естествените зъби, но въпреки това е добре да избягвате или ограничавате консумацията на кафе, чай, червено вино, сокове от тъмни плодове и други храни, които оцветяват. Изплакването на устата след консумация също помага за предотвратяване на натрупването на петна.
4. Използвайте конец за зъби или иригатор
Ежедневното почистване с конец за зъби е важно, за да премахвате натрупванията между зъбите и около фасетите. За още по-ефективно почистване, може да използвате водна струя (иригатор), която премахва остатъците от труднодостъпни места.
5. Избягвайте резки температурни промени
Резкият преход между горещи и студени храни може да причини микропукнатини на фасетите с времето. Ако обичате да консумирате топли напитки с ледени десерти или обратно, опитайте се да оставяте поне няколко минути разстояние между тях. Тази предпазна мярка може значително да увеличи живота на фасетите.
С екипа ни от зъболекари може да се запознаете тук.
Цени за поставяне на фасети ще намерите тук.
В нашия YOUTUBE канал може да се запознаете какво представляват стоматологичните процедури, които Ви предстоят.
Запознайте се много наши случаи преди/след тук.
Още полезни теми:
Изграждане на зъби /вариантите/