Регенеративна стоматология и стволови клетки

Регенеративна стоматология: Стволови клетки и тяхното приложение

Като основен структурен елемент на тъканите и органите, стволовите клетки се появяват в момента, в който започне развитието на ембриона. Когато оплодената яйцеклетка започне да се дели от тях се образуват всички клетки (повече от 220 вида и разновидности ), които изграждат тялото. С възрастта този „резерв“ изчезва и до 70-годишна възраст броят на стволовите клетки на човека е почти 100 пъти по-малък от този на новороденото.

Смята се, че регенеративната медицина, използваща стволови клетки, скоро ще революционизира цялата медицинска индустрия и ще доведе до колосални промени в лечебните практики.

Стволовите клетки са специален вид плурипотентни клетки, т.е имат свойството да се диференцират в различни типове клетки в човешкото тяло.

В себе си те съдържат уникални мезенхимни клетки,които, имат потенциал изложени на външен стимул, да се трансформират в други такива, изпълняващи специфични функции. Стволовите клетки се използват в лечението на: злокачествени и незлокачествени заболявания на кръвта, мускулна дистрофия и др.

Как се използват стволовите клетки в стоматологията

Регенеративна стоматология е посока, която не включва заместване, например на изгубени зъби с протези, а възстановяване на собствените тъкани. Мезенхимните стволови клетки са способни да се диференцират в широк спектър от видове клетки в тялото и отдавна се използват в регенеративната медицина. Те са подходящи и за самоизграждане на дентина. Традиционно се извличат от пъпната връв, но могат да бъдат получени и от пулпата на третите молари. Свойствата на тези стволови клетки са идентични и могат да се диференцират в същите хепатоцити, които изграждат черния дроб. Зъбите са най-естественият, неинвазивен източник на стволови клетки, откъдето те лесно и достъпно се събират и имат потенциала за различни терапевтични приложения.

Вече е разработен специален пълнител, който при контакт с увредените зъбни тъкани задейства регенерационни процеси и стимулира растежа на дентина. Технологията се развива с бързи темпове и в близко бъдеще ще замести повечето от случаите на протезиране. Дупката от кариес няма да се запълва с композит, да се правят пломби или да се инсталират коронки, а там ще израснат собствени клетки на пациента. Ако дентинът е повреден, стволовите клетки от вътрешната мека част на зъба (пулпата) ще мигрират в него и ще помагат за възстановяването на тъканта. Учените търсят различни методи за разширяване на този процес, но засега има два начина:

  • Да се засели желаната област с необходимите стволови клетки

За да стане това, желаните стволови клетки трябва да бъдат взети отнякъде. Единият вариант са мъдреците на възрастните. Но тяхното отстраняване често е свързано с усложнения, така че всеки път трябва да се претеглят плюсовете и минусите. Получаването на годни за работа стволови клетки оттам не е и толкова лесно. Затова е изключително перспективно родителите да съхраняват млечните зъби на децата си в специални тъканни криобанки. Факт е, че те съдържат стволови клетки, които могат да бъдат полезни в бъдеще.

  • Да се стимулира растежа на стволовите клетки на място

Изобретяването на т. нар „роботизирана ръка“ ще позволи зъбите да се отглеждат на място в устата на пациента с помощта на 4D технология. Процедурата представлява доставяне на клетките до венците, където суровината постепенно ще се превърне в пълноценен зъб.

Какво представляват стволовите клетки от млечен зъб

В пулпата на млечните зъби има 4 вида стволови клетки – хондроцити, остеобласти, адипоцити и мезенхимни. Те могат успешно и бързо да се отглеждат, като значително се увеличава броят им и се запазва потенциалът за трансформация в избрани видове клетки, от които се образуват хрущял, сърце, черен дроб и други видове човешки тъкани. В бъдеще този материал може да се използва не само за заместване на извадени зъби, но и за увредени от травма области, за реконструкция на роговицата, за черния дроб. Такива клетки се използват и в лицево-челюстната дентална медицина, например при цепнатина на устната или небцето, тумори на черепа и за възстановяване след наранявания.

Какво е специфичното и как става извличането , и съхранението на стволови клетки от млечен зъб

За разлика от мезенхимните клетки от пъпна връв, които се взимат скоро след раждането, тези от млечен зъб се извличат доста по-късно. Понеже клетките на млечните зъби са много чувствителни и пулпата изсъхва бързо, самото изваждане на зъба трябва да се извърши от специалист. Ако е паднало само или е доста разклатено, има специфични начини за неговото съхранение и срок, в който предадено на стоматолог или в криобанка, то може да бъде използвано.

Могат да се запазят клетки от всеки здрав млечен зъб и запазването им подсигурява варианти за бъдещо регенеративно лечение не само на детето, но и на другите членове на семейството. За разлика от пъпната връв, която е само една, стволови клетки могат да се извлекат няколко пъти, от различни зъби на едно дете. Множество експерименти в регенеративна стоматология с млечни зъби доказват, че стволовите клетки от този източник растат много по-бързо и са много по-пластични при трансформирането си в други видове клетки. Те образуват тъкани и органи, в сравнение с тези, изолирани от периферна кръв или костен мозък на възрастни.

Стъпките за извличане на стволови клетки са лесни:

1. Докато млечният зъб още не се клати,се прави уговорка с банката за стволови клетки.

2. Когато моментът за смяна настъпи уговорете час при стоматолог да го отстрани.

3. Изваденият зъб се поставя в специален кит за транспортиране до 15-тата минута от изваждането му ,за да не изсъхне пулпата.

4. Ако зъбът падне през нощта се поставя в хладилник ,и рано сутринта се обаждате на банката за стволови клетки, като имате 72 часов прозорец, след падането .

5. На зъбът се прави кръвен скрининг за редица заболявания, като ХИВ, Хепатит С и В, сифилис.

6. Оценява се цялостното му качеството и се извличат между 10 и 100 тъкано-регенеративни клетки.

7. Извлечените клетки се поставят под съхранение при температура от най-малко -150 градуса.

Какво е бъдещето на регенеративна стоматология

Доказано е, че стволовите клетки от зъбната пулпа могат да се превърнат в мускулни, нервни, костни, мастни и хрущялни клетки и да се размножават в тях. Имат способността да променят поведението на имунната система и показват потенциал за лечение на редица имунни разстройства. В бъдеще могат да се използват за възстановяване на щети в цялото тяло. Изследванията на стволови клетки от зъбна пулпа в момента са в клинични изпитвания за повече от 300 състояния, включително:

  • Церебрална парализа
  • Артрит
  • Регенерация на зъбната пулпа
  • Диабет тип 1
  • Неврологични болести
  • Имунодефицитни заболявания

Полезни материали:

Leave a comment

Call Now Button