Кои са причините да нямам свеж дъх? Причините може да са не една и две, кариес или друга инфекция на зъбите и венците, проблеми със стомашно-чревния тракт, хронично заболяване или неспазване на основните правила за лична хигиена. Лошият дъх може да бъде не само причина за дискомфорт, но и истински проблем, който обърква както самия човек, така и хората около него. Зъбите и езика трябва да се мият минимум 2 пъти на ден, а също и след консумация на определени храни и напитки, но това не винаги решава проблема, а и кой ходи на работа с четка и паста за зъби в чантата? Силно препоръчваме консултация с правилните зъболекари за този проблем, но, ако те не намерят патологична причина, ключът е в хранителните навици, цигарите и алкохола.
Запомнете няколко прости и полезни съвета за свеж дъх, които не само ще ви помогнат да се отървете от неприятната миризма, но и да възстановите правилното функциониране на тялото си.
1. Не гладувайте
По време на хранене се произвежда слюнка, която отмива повечето бактерии. Обикновено е достатъчно да хапнете нещо – и миризмата изчезва. Но тези, които са на диета, не винаги ще могат да запазят свеж дъх, защото дефицитът на определени хранителни вещества може така да разбърка функциите на организма, че да се появи дори миризма на ацетон в устата.
2. Избягвайте определени храни
И тук не става дума само за продукти с натрапчива миризма – чесън, лук и пр., а за такива, които се набиват между зъбите и ще започнат да излъчват миризма впоследствие.
Например, ако ядете колбаси, бургери и други преработени меки храни, те ще заседнат между зъбите и ще останат в устата. Не яжте и прекалено сухи храни (крекери, препечен хляб, печени ядки) преди среща – остатъците от такива храни в устата причиняват лош дъх. Ментовите бонбони и дъвки са ефективни за дъха, но са опасни за зъбите и за протезите. Тук може да откриете най-полезните и вредни храни за зъбите.
3. Питейна вода
Устата е пълна с бактерии, които се хранят с протеина, открит в остатъчната храна. Бактериите отделят газове, най-неприятните от които са сероводород (мирише на развалени яйца) и метилмеркаптан (напомня миризмата на тор). Особено голяма активност на бактериите се развива, когато устата пресъхне (например сутрин), защото докато спите, слюнчените жлези също почиват. Един от признаците за обезводяване на организма е дебелият бял налеп върху езика (а това са бактерии). Сухота в устата причиняват цигарите, алкохолът, някои лекарства, гладуването, продължително говорене и дори стресът.
Редовната консумация на чиста вода овлажнява устната кухина и насърчава отделянето на необходимото количество слюнка. Голямото количество вода помага за прочистване на тялото от вредни токсини, които също могат да причинят лош дъх.
4. Изплакнете устата си
Водата за уста от магазина е добър начин за измиване и освежаване. Устата трябва да се плакне сутрин и вечер поне по 30 секунди. Ако се притеснявате от спиртното съдържание в продукта или ефектът му е силен за вас, можете сами да си приготвите отвара – от мента, маточина, жълт кантарион, лайка, невен или дъбова кора. Освен, че са с приятен аромат, билките са антисептици и унищожават бактериите.
5. Пийте зелен чай за свеж дъх
Добра новина за тези, които обичат да пият зелен чай по-често. Неговите полезни свойства не се изчерпват с подобряването на настроението, имунитета и функционирането на стомашно-чревния тракт. Тази вкусна напитка, която може да се пие топла или студена, е чудесна за борба с бактериите и лошия дъх, който причиняват. Зеленият чай съдържа полифеноли, катехини и флавоноиди. Те имат мощно антибактериално и антиоксидантно действие. Благодарение на тях се инхибира активността на микробите, които живеят в междузъбните пространства. Пийте зеления чай без захар.
6. Фибри
Растителните фибри, съдържащи се в почти всички зеленчуци и плодове, подобряват чревната перисталтика, което допринася за навременното прочистване на червата и намаляване на риска да се появи дъх на сяра. Ако не можете да ядете достатъчно количество зеленчуци, трябва да приемате 20-30 грама чисти фибри на ден. Или да ядете пълнозърнест хляб.
7. Пробиотици за свеж дъх
За мнозина киселото мляко е здравословна и лека храна. Но то е и естествено средство за почистване на устата и осигуряване на приятна миризма. Разбира се, най-добре е да приемате обикновено кисело мляко, без добавена захар. Проучванията показват, че добрите пробиотици в този млечен продукт могат да се борят с анаеробните бактерии в устата, които отделят сероводород по време на жизнения си цикъл, като по този начин причиняват лош дъх.
Пробиотиците в киселото мляко дори помагат за лекуването на язви в устната кухина. Другият добър източник на пробиотик са туршиите, но срещу лош дъх стават само киселите краставички. Течността, в която са консервирани, съдържа копър и оцет, които работят чудесно срещу бактериите.
8. Витамин С
Включете в менюто си цитруси и горски плодове – портокал, грейпфрут, лимон, мандарина и др. Помагат за увеличаване на производството на слюнка, което предотвратява лошия дъх и имат приятен аромат. Поради високата си концентрация на киселинно вещество, те могат да помогнат в борбата с бактериите.
9. Твърди плодове, зеленчуци и сурови ядки
Суровите моркови са едновременно ефективен неутрализатор на миризми и почистващо средство за зъбния емайл. Действат добре след хранене с много протеинови храни. Една ябълка е в състояние да премахне вредните бактерии и да възстанови правилния баланс в устата. Здравословно, натурално и приятно.
Ябълковият сок помага за активното отделяне на слюнка, което в крайна сметка води до чист и приятен дъх. Ябълката може да замени ментовата дъвка, но и да ви зареди с пектин и витамини.
Суровите ядки имат специална структура и висока плътност. Затова, докато ги дъвчете, те действат като малки четки за зъби, премахвайки вредните бактерии от зъбите и езика. Бадемите са особено полезни за освежаване на дъха. Малка шепа вкусни сурови ядки могат да заменят пълното миене на зъби.
10. Пресни подправки за свеж дъх
Ментата и магданозът са естествени освежители на дъха, които се използват от стотици години. Можете просто да сдъвчете малко стръкче и да се насладите на добър резултат. Натуралните масла от тези зелени подправки помагат за маскирането на неприятните миризми. Стрък целина също върши отлична работа. За да подсилите ефекта му, го комбинирате със стрък магданоз. Тези две съставки трябва да се дъвчат бавно.
Бонус: Спешен случай – аромат на лук и чесън
На всеки му се е случвало поне един път в живота да иска да премахне спешно миризмата на лук и чесън!? Достатъчно е да сдъвчете бавно 1-2 зърна кафе, след което да ги изплюете и да изплакнете устата си с вода. Добър резултат за освежаване на дъха може да се постигне и чрез дъвчене на някои пикантни подправки – кориандър, канела, естрагон, евкалипт, розмарин, кардамон, джинджифил, карамфил.
Други полезни статии: