Силанти за детски зъби – нужно ли е
  • детски силанти-какво представляват
  • каква процедура е силанизиране на зъби
  • в кои случаи се използват силанти и кога е необходимо
  • какви са предимствата и противопоказанията
  • накрая ще разберете какви са точните цени на силанизиране

Силанти?

Силанти за зъби са специални дентални покрития, които се нанасят върху повърхността на моларите за защита от кариеси. Те се прилагат в малките жлебове и фисури на зъбите, където е трудно да се почисти ефективно с четка за зъби. Силанти образуват защитен слой, който предотвратява натрупването на плака и бактериите, като същевременно запазва зъбите здрави. Тази безболезнена и бърза процедура е особено полезна за децата и подрастващите, като важна част от профилактиката на зъбните кариеси. Силанти осигуряват дълготрайна защита, без да нарушават естетиката на усмивката

Формирането на първите зъби е съпътствано с развитие структурата на зъбния емайл и първите фисури, които са естествени вдлъбнатини, цепнатини и гънки с различна форма, дълбочина и ширина. Фисурите се оформят последни, но не винаги се измиват добре и стават обект на кариозни процеси още преди да е завършена изцяло минерализацията на емайла им. От фисурите започват и първите детски стоматологични проблеми. Най-ефективният начин за защита е медикаментозната херметизация на детските зъби, наречена силанизиране или поставяне на силанти. Посредством херметизацията не се допуска натрупване на плака и размножаване на бактерии в труднодостъпните места и се запазва повърхността на зъба. Ако фисурите не се херметизират, дъвкателният процес ги прави по-дълбоки, в тях остава храна, емайлът се размеква, образува се кариес и самият зъб с времето изтънява. Материалът за херметизация на фисурите е разновидност на пластмасата и се нарича силант. Той е устойчив на органични киселини и слюнка и с него се постига най-ефективната защита на детските зъби от кариес.

Процедурата по поставяне силанти на зъби

Процедурата по поставяне на силанти на зъби е минимално инвазивна, безболезнена и ефективна за предпазване на зъбите от развитие на кариеси. Ето как се извършва:

  1. Оценка на състоянието на зъбите
    Стоматологът извършва детайлен преглед на зъбите, за да определи кои от тях са подходящи за силанизиране. Обикновено процедурата се прилага на постоянните кътници и предкътници веднага след тяхното поникване.
  2. Почистване на зъбната повърхност
    Повърхността на зъба се почиства внимателно с четка и професионална паста, за да се отстранят плака и остатъци от храна.
  3. Изолиране на зъба
    Зъбът се изолира с помощта на памучни ролки или гумен кофердам, за да се избегне контакт със слюнка и да се гарантира сухота по време на процедурата.
  4. Обработка на повърхността с гел
    На зъбната повърхност се нанася специален киселинен гел за няколко секунди. Той създава лека грапавина, която улеснява прикрепването на силанта.
  5. Изплакване и подсушаване
    Гелът се изплаква обилно с вода, а зъбът се подсушава старателно, за да остане напълно сух.
  6. Нанасяне на силанта
    Тънък слой течен силант се нанася върху дъвкателната повърхност на зъба, запълвайки фисурите и ямките.
  7. Втвърдяване със светлина
    Силантът се втвърдява с помощта на фотополимерна лампа за няколко секунди, за да стане устойчив и траен.
  8. Проверка на оклузията
    Стоматологът проверява дали силантът не пречи на захапката, като премахва излишния материал, ако е необходимо.
  9. Инструкции за поддръжка
    Пациентът получава насоки за грижа и се препоръчват редовни профилактични прегледи, за да се следи състоянието на силанта.

В кои случаи се използват силанти и защо трябва да се направи

Херметизацията се налага при дълбоки и тесни фисури, които са трудни за почистване. Ако фисурите са засегнати от кариес, трябва да се излекуват преди силанизиране. Процесът на минерализация на млечните зъби отнема много време и запечатването на фисурите трябва да се направи преди появата на кариес. Силанизацията остава актуална и след смяната на млечните зъби с постоянни. Започва се 3 месеца след появата на моларите. Най-добрата възраст за силанизиране е 2-3 годинки за млечни зъби, а за постоянните – до 2 години след изникването им.

Силанизацията на зъбните фисури се извършва с млечно бели и прозрачни силанти. В първия случай има възможност да се контролира покриването на участъка от емайла, докато прозрачният силант дава възможност да се проследи във времето дали под херметизацията ще се появи вторичен кариес. Като ефективна профилактика срещу кариес, силанизацията на детските зъби предотвратява появата на болка в бъдеще и децата се приучват да посещават стоматологичния кабинет без страх.

Прилага се в следните случаи:

Прорязване на постоянните кътници
Силанизирането често се прилага веднага след прорязването на първите постоянни кътници (на възраст около 6-7 години), за да се предпазят от кариес.

Прорязване на вторите постоянни кътници
Когато вторите постоянни кътници излязат (обикновено около 12-годишна възраст), те също могат да бъдат силанизирани за превенция на кариес.

Дълбоки фисури и ямки
Ако зъбите на детето имат дълбоки и труднодостъпни фисури и ямки, където плаката и храната лесно се натрупват, силанизирането може да помогне за предпазването им.

Трудности при поддържане на устна хигиена
При деца, които имат затруднения с ефективното почистване на зъбите (например поради възрастта или неразвитата моторика), силанизирането може да предотврати появата на кариеси.

Повишен риск от кариеси
Ако детето вече има история с кариеси или е с високо съдържание на захар в диетата си, силанизирането може да намали риска от нови кариеси.

Слаба минерализация на емайла
При наличие на слабо минерализиран емайл на постоянните зъби, който е по-податлив на кариеси, силанизирането може да ги защити.

Предимствата на силанизиране на зъби

Дали трябва да се прави силанизиране на зъбките е решение на детския стоматолог. Млечните зъби се силанизират еднократно, тъй като действието на силанта продължава няколко години. Това не означава, че посещенията на детето при стоматолог трябва да спрат, тъй като е нужно проследяване състоянието на зъбите и след херметизацията на фисурите. Силантите са устойчиви на влага и механично въздействие. Те не променят цвета си с времето, поставят се бързо и защитават зъбните тъкани като пломба, без нужда от изпилване на зъба. Силанизирането не е лечение, а превенция срещу развитието на кариес и поставянето на пломба, която е микропротеза и винаги е съпроводена с отнемане на част от зъба. Себестойността на процедурата, която често се оприличава на „лакиране” на зъба, е ниска, предвид проблемите, които решава в бъдеще.

Има ли противопоказания?

Независимо от големите ползи, силанизацията има и някои противопоказания. Тя не се прави на зъби, които не са изцяло оформени или са с неизлекувани кариеси. Не се препоръчва и за вече пломбирани зъби. Няма нужда от херметизация, ако фисурите са открити и удобни за почистване. Самата процедура на силанизиране се извършва по-трудно при обилно слюноотделяне на пациента.

Коя е подходящата възраст за силанизиране на постоянни зъби?

Най-голяма ефективност има силанизирането в рамките на половин година след поникването на зъба. С оглед на възрастовите характеристики, херметизацията на фисури се прави на следния принцип:

– Силанизиране на първите постоянни кътници се препоръчва на 6 годишна възраст.

– След 10-годишна възраст се обработват предкътниците.

– След 12-годишна възраст се херметизират фисурите на вторите постоянни кътници.

Подходящи ли са силанти за деца с алергии?

Силантите не са подходящи само за малки пациенти с алергия към фотополимери. Флуорът, който се отделя около силанта за предпазване от кариеси е с локално приложение и не може да се предозира и да има токсичен ефект.

Използва ли се машинка при херметизация на фисури?

Използва се в случаи, когато фисурите са толкова дълбоки, че стоматологът не може да види дали на дъното има кариес. При такава ситуация фисурата се разширява. Ако под херметизацията остане кариозно образувание, целият процес на силанизиране няма да има смисъл.

Може ли поставянето на силанти да навредят на детето?

Макар и да е бърза и лека процедура, силанизирането трябва да се направи при истински детски зъболекар. Ако фисурата се залее с повече силант, това може по повлияе на захапката на детето.

📌Дентална клиника Ортодент не извършва манипулации на деца под обща анестезия/упойка/.

С нашия екип от специалисти може да се запознаете тук.

Цените за всички процедури, включително силанизиране може да разгледате тук.


Други статии за „Здрави детски зъби“ може да разгледате по-надолу:

Call Now Button