Вадене на зъб – Кога?
  • вадене на зъб – подготовката
  • кога се налага екстракция на зъб
  • процедурата
  • какво е възстановяването след манипулацията
  • може ли да има възможни усложнения
  • какви са противопоказанията при вадене на зъб
  • важни въпроси и отговори
  • цени за вадене на зъб 2024 г./в края на материала/

1. Подготовка за вадене на зъб

Вадене на зъб или по-научното екстракция е хирургическа манипулация, налагаща се тогава, когато не останала друга възможност за възстановяването на зъба. Екстракцията на зъб е малка операция и процедурата изисква сериозна предварителна подготовка. Това позволява на пациента леко да я понесе и се намалява рискът от поява на последващи усложнения. Подготовката включва рентгенова снимка за пълна ориентация относно размера и формата на корена и проверка за наличие на възпаление. Ако има възпаление, се назначава лечение и чак след това се пристъпва към вадене на зъба. Изваждането се извършва с местна анестезия, но понякога се препоръчва употребата на успокоителен препарат 1 и 2 часа преди процедурата, който допълнително засилва действието на упойката. Процедурата не е приятна, като асоциация за всеки пациент и, затова добрата предварителна подготовка и опитната ръка на специалист може да спести доста време и напрежение за човека на стола.

В деня преди операцията се препоръчва да се избягва интензивна физическа активност, включително спортни тренировки и тежка работа. Не е желателно тялото да се прегрява със сауна, плаж или гореща вана. В деня на процедурата пациентът трябва да се нахрани, за да понесе по-лесно липсата на храна 2-3 часа след екстракцията. Добре нахраненото тяло се справя по-добре със стреса, първичното зарастване на раната е по-бързо и рискът от кървене е по-малък. Не се приема храна предварително, ако зъбът трябва да бъде изваден под седация или обща анестезия. Може и трябва да се приемат лекарства, предписани от лекари от други специалности за лечение на общи заболявания – хипертония, диабет, епилепсия. Изключение правят разредителите на кръвта, които забавят съсирването и увеличават риска от кървене. Ако е нежелателно да се прекъсне терапията, струва си да се обсъди възможността за замяна на лекарството или избор на максималната безопасна доза.


2. Кога се налага екстракция на зъб

В повечето случаи стоматолозите са в състояние да спасят един болен зъб и рядко прибягват до вадене. Ако се стигне до екстракция на зъб, това означава, че всички други възможности са изчерпани. Но дори и тогава процедурата може многократно да се опрости, ако пациентът се обърне навреме към стоматолога. Отлагането, поради страх от хирургичната манипулация, често води след себе си много по-сериозни последствия за здравето от зъбната болка. Ако екстракцията на зъба се извърши навреме и пациентът следва всички препоръки на стоматолога, операцията ще мине гладко и венецът бързо ще заздравее. Какви са основните причини, налагащи вадене на зъб?

 • Загуба на основна част от зъбните тъкани без възможност за възстановяване;

• Разрушена междукоренова преграда и образувана киста;

 • Перфорация в стената на зъбния корен;

• Неправилно положение на зъба без достъп за хигиена и лечение;

 • Скупчване или други аномалии на зъбния ред, които са предпоставка за оформяне на неправилна захапка;

• Инфекция, която унищожава корена на зъба и може да се разпространи в околната тъкан и да причини абсцес – остеомиелит и други хронични състояния, които не се повлияват от антибиотици. Екстракцията предотвратява по-нататъшно разпространение на инфекцията;

Загубата на кост, като следствие от пародонтоза, може да разклати зъба и да доведе до неговата пълна негодност;

При нараняване на челюстта с тежки удари или травми, които са увредили зъби и техните корени;

 • Неправилно поникнали мъдреци, които растат под грешен ъгъл, могат да окажат натиск върху съседните зъби, да причинят струпване и други проблеми;

Мъдреци, които не успяват да поникнат напълно и могат да причинят болка, възпаление и инфекция;

Освобождаване на място за импланти, когато трябва да се поставят нови зъби.


3. Вадене на зъб – процедурата

Ваденето на зъби е безболезнена процедура в наши дни. Това се дължи на съвременни болкоуспокояващи медикаменти и на факта, че има много повече инструменти. Основният уред за отстраняване на зъби е форцепс, но има специални инструменти за премахване на всеки тип зъб. Това са различни щипци, които правят процедурата възможно най-ефективна, бърза и с по-малко стрес за пациента. Съвременните технологии позволяват зъбът да се премахне с минимално увреждане на съседните тъкани.

Нормалната процедура продължава от 15 до 30 минути и включва:

• Обезболяване на зоната на екстракция с местна анестезия, гарантираща вадене на зъба без болка;

 • Внимателно отделяне тъканта на венеца от повърхността на зъба за да не допусне допълнително нараняване;

• Разклащане и екстракция на зъба със специални инструменти. Ако корените са криви, зъбът предварително се разделя на сегменти и се изважда на части;

• Почистване, обработка с антисептични средства и запушване с тампон на празното място, останало във венеца след извадения зъб;

Колкото по-опростена е процедурата, толкова по-ниска ще е крайната за вадене на зъб цена. Тя не зависи от отделеното от стоматолога време, а от степента на сложност на операцията. Ако пациентът е с пародонтит и има риск от усложнения, налага се поставянето на шевове, обработка с допълнителни лекарства и други необходими манипулации, цената ще е адекватна на лечението. Отстраняването на мъдреци също е с различна от стандартната за вадене на зъб цена.


4. Възстановяване след екстракция на зъб

Екстракцията на зъб е свързана с увреждане на тъкан и затова се нуждае от възстановителен период. Възстановяването завършва с пълното заздравяване на венеца след вадене на зъб. Периодът може да продължи до 3 месеца, като дискомфорт се усеща само в първите няколко дни. Свързаното с болка вадене на зъб, всъщност не е самата операция, а времето около 2 часа след нея. Тогава отминава действието на анестезията и болката се разпространява от мястото на манипулацията към челюстта и част от бузата. Проблемът се решава с обезболяващ препарат. Възможно е телесната температура леко да се повиши, но това е по-характерно при вадене на мъдреци. След по-сложна екстракция не е изключен и малък оток на меките тъкани.

Отстраняване на шевове : Ако са поставени шевове, те обикновено се отстраняват 7-10 дни след процедурата.

Последващо посещение : Пациентът е насрочен за последващо посещение при зъболекар, за да се оцени лечебния процес и да се предотвратят възможни усложнения.


5. Възможни усложнения при екстракция на зъб

След приключване на процедурата. на мястото на извадения зъбен корен в челюстната кост остава малка дупка, която бързо се напълва с кръв. След известно време отделянето на кръв спира по естествен начин, тя се коагулира и на мястото на корените се образува малък съсирек. В продължение на няколко месеца той покрива дупката, като в крайна сметка се заменя с костна тъкан. Това е успешният лечебен сценарий. Има вероятност на мястото на отстранения трети молар (мъдрец) да не се образува кръвен съсирек. В резултат на това дупката остава отворена и може да се инфектира. Други възможни проблеми включват изтръпване на брадичката или езика.

Ако пациентът не се грижи правилно за раната, не следва инструкциите на лекаря или пренебрегва препоръките след изваждане на зъб, могат да възникнат и други усложнения – болка, дискомфорт, треска и т.н.

Ако венецът продължи да кърви, а болката се усилва, това е усложнение и пациентът трябва да се обърне отново към стоматолога си. Спешна медицинска намеса изискват случаи като оток на обширен участък от лицето и шията, затруднено преглъщане, говорене или отваряне на устата, температура над 38 градуса, кръвотечение с ален цвят. Усложненията се проявяват много рядко, но всеки пациент може сам да помогне за бързо заздравяване на венеца след вадене на зъб, като :

 • Постави за 20 минути студен компрес от външната страна на бузата си за да спре кървенето;

• Не приема храна, не пие алкохол и не пуши в първите часове след екстракцията. Горещите храни и напитки се избягват и в следващите няколко дни;

• Не плакне интензивно устата си, за да не измие с вода съсирека, образуван на мястото на раната;

 • Не докосва раната с пръст, език или четка за зъби.


6. Противопоказания за вадене на зъб

Постинфарктните състояния и неконтролираната хипертония са противопоказни за извършване на тази манипулация. Стоматологът трябва да бъде информиран за наличие на каквото и да е инфекциозно или вирусно заболяване. Има и други условия, при които е по-добре отстраняването на зъба да се отложи, като:

  • местоположение на единицата в областта на злокачествен тумор;
  • сърдечно-съдови патологии;
  • заболявания на кръвта;
  • вадене на млечни зъби на деца, освен ако рентгеновата снимка не показва зачатъци на постоянни.

Често задавани въпроси за вадене на зъби:

Кога трябва да се махне тампона от дупката след екстракция на зъба?

Тампоните са направени от хемостатична гъба, която помага за регенерацията на тъканта. Не е необходимо да се отстранява, за да не се нарани мястото. Тампонът ще се разтвори сам.

Може ли да се извадят два зъба наведнъж?

Обикновено зъболекарят премахва само един зъб наведнъж. Но понякога се налага премахването на няколко зъба. Ако два съседни зъба не могат да бъдат лекувани, може да се премахнат и двата с едно посещение в кабинета. Няма ограничение за броя на зъбите, които могат да бъдат извадени наведнъж. Всичко зависи от здравословното състояние на пациента и състоянието на болните зъби.

Колко време след екстракцията могат да се лекуват съседни зъби?

Всички стоматологични процедури (професионална хигиена, лечение) могат да се извършват в рамките на 2-3 седмици след отстраняването. В противен случай патогенната микрофлора от кариозната кухина или от повърхността на болните зъби може да навлезе в раната и да причини инфекция.


С нашия екип от специалисти може да се запознаете тук.

Цените за всички процедури, включително на вадене на зъб може да разгледате тук.

Дентална клиника Ортодент работи с НЗОК, тук може да разгледате повече подробности относно процедурите за вадене на зъб.


Полезни статии:

Зъбни импланти

Зъбни протези

Вадене на мъдрец

Какво покрива НЗОК при зъболекар?

Leave a comment

Call Now Button