Разстояние между зъбите [Решенията]

Как възниква

Междузъбната празнина е аномалия на зъбната редица, изразяваща се в непропорционално разстояние или пролука между два зъба. Най-често празнината е между резци и е с размери от един до пет – шест милиметра. При някои хора се дължи на наследственост, при други – на аномалии в структурата на зъбно-алвеоларната система. Причина за разстояние между зъбите може да бъде още неправилно положение на зъбите, патология на структурата на френулума, частична адентия, например липсата на странични резци или микродентия – малък размер на зъбните коронки. Понякога се провокира от лоши навици – гризане на моливи, химикалки и нокти, както и дълго смучене на залъгалка в детството.

Пролуката между зъбите се появява по-често в предната част на горната челюст, отколкото в долната. Това се дължи на дисбаланса между размера на зъбите и челюстта.

Междузъбните празнини при деца с млечни зъби се считат за нормални, тъй като млечните зъби са по-малки като размер и заемат по-малко място от постоянните.


Видове междузъбни пространства

• Диастема

Диастемата е непропорционална празнина, която се образува по-често между горните и по-рядко между долните централни резци. Повечето пациенти с диастема от 1,5 до 7 мм изпитват естетически дискомфорт, което води до необходимост от затваряне на разстояние между зъбите.

• Трема

Междузъбните празнини могат да се появят не само на предните зъби, но и навсякъде в горната или долната челюст. В този случай празните пространства се наричат треми. Както и диастемите, те могат да възникнат поради различни фактори. Сред най-честите са неправилната захапка, преждевременната загуба на зъби и наследствеността.

Първите треми се образуват по време на поникването на млечните зъби, като може да обхващат 2 или повече зъбни единици. Големината на тремата е 2 мм и повече.

Локализацията на тремата зависи от причината, която я е провокирала. Тремите в долната челюст се появяват поради мезиалното съотношение на зъбната редица, а празнините между кучешките зъби и страничните резци – поради частична адентия. Пациентите с трема не изпитват естетически дискомфорт и не бързат да направят корекция за намаляване на разстоянието между зъбите, но в повечето случаи тремата се счита за патология и трябва да се лекува.


Какви проблеми може да създаде разстоянието между зъбите

При нормално развитие на челюстите, зъбите трябва да се допират. Местата, където зъбите се срещат, преразпределят натоварването от „проблемните“ зъби към съседните. Когато между зъбите има контакт, там засяда много по-малко количество храна и вероятността от заболяване на венците е по-малка. Пациент с липса на допирни точки между зъбите е подложен на риск да развие кариес, пародонтит и дори да му се промени захапката. Специалистите разделят диастемите и тремите според причината за поява, локализацията и видът изместване. Лекарите разграничават още фалшиви и истински диастеми и треми. Последните винаги са резултат от патология, докато фалшивите се срещат само при деца и изчезват с израстването на зъбите. Независимо как е възникнало, нелекуваното междузъбно пространство може да доведе до заболяване на венците, до образуване на „джобове“ в периоста и до преждевременна загуба на зъби. Някои диастеми са причина за неправилна говорна артикулация – лошо произношение със съскащи и свистящи звуци.


Начини за затваряне на междузъбно пространство

Благодарение на висококачествената диагностика, съвременната ортодонтия успешно лекува диастема, като специалистите избират този метод за корекция, който ще премахне празнината възможно най-бързо и ефективно. Предните резци се възстановяват с композитен материал и фасети. Това е подходящо, ако диастемата не е засегнала позицията на премоларите, моларите и е запазена правилната захапка. Тогава е необходимо да се отстрани само естетическия дефект.

Бондинг при разстояние между зъбите

Сравнително новата стоматологична процедура в буквален превод означава „залепване”. Върху проблемните зъби се залепва композитен материал за коригиране на дребни до средни несъвършенства. Празнината между зъбите се затваря с помощта на материали за пълнене. Използват се фосфатни цименти и фотополимерни материали. Поради дълготрайността и естетичния резултат, фотополимерът е за предпочитане.

Бондингът решава козметичния проблем, защитава венеца от образуване на джобове и е добра алтернатива на фасетите. Той е по-евтина и безболезнена процедура, а резултатът не се нуждае от някаква специална поддръжка. Отлична опция за бързо затваряне на разстояние между зъбите.

Затваряне на разстояние между зъбите – диастема и трема

Коронки и фасети

Коронките и фасетите могат да се използват като първичен и вторичен метод за корекция. При странично отклонение, когато корените на зъбите са разположени равномерно, празнината просто се затваря с коронки. В този случай фасетите се монтират на съседни зъби, за да се скрие увеличеният напречен размер на централните резци. Фасетите са подходящи за предните зъби, ако след отстраняване на диастемата се окаже, че външният вид на резците не е в най-добро състояние. Ако разстоянието между зъбите е резултат от неправилна оклузия, свръхзапълване, диспозиция или друга зъбна патология, няма смисъл да се поставят фасети, докато проблемът не бъде коригиран.

При първото посещение лекарят провежда преглед и подготовка на твърдите тъкани. За поставяне на керамични или циркониеви фасети е необходимо леко изпиляване на емайла. Композитните фасети са подходящи за затваряне на разстояние между зъбите, на 1-2 празнини. Композитният материал се поставя под празнината, за да я запълни. Процедурата за поставяне на композитни фасети е бърза и е за предпочитане, ако захапката е правилна.


Ортодонтско лечение при разстояние между зъбите

Междузъбното пространство се коригира с помощта на ортодонтска конструкция – брекети, алайнери и снемаеми апарати за деца при неправилна захапка, струпване или излишни зъби. Ако се използва само композитно възстановяване, то ще затвори празнината за известно време, но с по-нататъшна промяна на захапката, пролуката ще се увеличи. Поради това се препоръчват методите за ортодонтско лечение:

• Брекети

След снемане на отпечатъци или 3D моделиране се монтира фиксирана брекет система на цялото съзъбие. Брекитите са метод подходящ за трудни случаи, когато всички зъби трябва да бъдат разместени. При редовни прегледи лекарят коригира системата, за да елиминира пролуките и да коригира захапката.

• Алайнери

Алайнерите са подвижни конструкции, които въпреки мекотата на материала, упражняват натиск върху зъбите, за да ги върнат в правилната позиция. По време на консултацията се извършва компютърно сканиране на устата, за да се планира движението на реда. За целия период на лечение се правят няколко алайнера, като размерът на всеки следващ се намалява. Благодарение на това, движението се извършва без болка и дискомфорт. Алайнерите трябва да се носят най-малко 20 часа на ден, но могат да се свалят за хранене. Друго важно предимство на алйнерите е прозрачността. Когато се носят, те са почти невидими за другите. Сред минусите са невъзможността да се използват за по-тежки случаи и доста високата цена, като алтернатива за затваряне разстояние между зъбите.

• Снемаеми апарти за деца

Използват се главно за лечение на разстояние между зъбите при деца, когато челюстите все още не са оформени и са необходими по-малко усилия за коригиране на нарушенията. Подходящи са за деца със смесено съзъбие (с наличие на млечни и постоянни зъби). Изработени са от пластмаса и могат да се монтират на една или две зъбни редици наведнъж. Състоят се от палатинална част и дъги, които са разположени така, че да оказват натиск върху зъбите и по този начин да улесняват придвижването им в желаната позиция. При лечение с подвижни конструкции може да са необходими няколко устройства за курса на лечение. Не причиняват силен дискомфорт дори в началния етап на лечението, могат да бъдат премахнати по време на хранене и са евтини.Недостатък на конструкцията е невъзможността да се използва като основен метод на лечение при възрастни пациенти и при сложни клинични случаи.


Ако имате нужда от съдействие, кой вариант е най-добър за Вас, пишете ни office@ortodentbg.com

С нашите цени за лечение може да се запознаете тук

С екипа може да се запознаете тук

Leave a comment

Call Now Button